ARTYKUŁ: Szampony - ich rodzaje i przeznaczenie
Cześć! Chciałabym uzupełnić bloga o taką wiedzę podstawową, dlatego co jakiś czas będę publikowała artykuły dotyczące różnych zagadnień kosmetycznych. Dzisiaj pierwszy artykuł - zaczniemy od tematu szamponów do włosów. Zapraszam do poczytania.
CO TO WŁAŚCIWIE JEST SZAMPON?
Wszyscy używamy szamponów, jest to dla nas oczywiste i naturalne. Ale czy zastanawialiście się kiedyś jak brzmi definicja szamponu? Spójrzmy co na ten temat jest napisane w Wikipedii:
Szampon - zazwyczaj płynny środek do mycia włosów, zawierający ciekłe mydło, substancje pieniące oraz substancje pomocnicze, takie jak związki zapachowe, odżywcze, nawilżające, antystatyczne, natłuszczająco-nabłyszczające, lecznicze i koloryzujące włosy.
I dodatkowo taka ciekawostka:
Słowo "shampoo" pochodzi od nazwy tradycyjnego perskiego i hinduskiego masażu włosów z użyciem wyciągów z ziół. Na początku XX w. słowo to zostało użyte w celach marketingowych przy sprzedaży ciekłych, perfumowanych mikstur do mycia włosów, które stopniowo zastąpiły tradycyjne mydło.
RODZAJE SZAMPONÓW I ICH CHARAKTERYSTYKA
I dodatkowo taka ciekawostka:
Słowo "shampoo" pochodzi od nazwy tradycyjnego perskiego i hinduskiego masażu włosów z użyciem wyciągów z ziół. Na początku XX w. słowo to zostało użyte w celach marketingowych przy sprzedaży ciekłych, perfumowanych mikstur do mycia włosów, które stopniowo zastąpiły tradycyjne mydło.
RODZAJE SZAMPONÓW I ICH CHARAKTERYSTYKA
Istnieje taka zasada, że szampony dobieramy do skóry głowy (chociaż zwykle napisane jest na nich "szampon do włosów...", a nie skóry), a odżywki i maski do włosów. W drogeriach znajdziemy ogromny wybór kosmetyków do mycia włosów. Warto określić potrzeby swojej skóry głowy, aby potem dobrze dobrać do niej rodzaj szamponu. Poniżej przedstawiam Wam najczęściej występujące w sklepach typy szamponów.
Szampony do włosów normalnych - Jeśli nie wiesz jaką masz skórę głowy i ciężko określić Ci stan Twoich włosów to wybierz szampon do włosów normalnych. Nie są one ani zbyt mocno oczyszczające, ani zbyt regenerujące, ani zbyt odżywcze - po prostu myją. Obecnie rzadko sięgamy po produkty z tej kategorii, bo bombardowani jesteśmy coraz to nowszymi szamponami 10w1. Jeśli nie macie bardzo problematycznej skóry głowy to szampon do włosów normalnych będzie dobrym wyborem. Przy takim szamponie warto postawić na lekkie, nawilżające odżywki na co dzień i treściwsze maski co kilka myć.
Szampony do włosów tłustych - Substancje zawarte w tych szamponach pomagają przywrócić równowagę skóry głowy. Hamują nadmierne wydzielanie łoju, w efekcie czego zmniejszają częstotliwość konieczności mycia włosów. Uważajmy tutaj na kosmetyki myjące zawierające w składzie alkohol (ten "zły"), bo mogą chwilowo przynieść ulgę wysuszając skórę, która później zacznie wydzielać jeszcze więcej łoju, żeby zniwelować tą suchość. W szamponach do włosów tłustych często wykorzystywane są zioła (o typowo ziołowych szamponach będzie w dalszej części artykułu) takie jak np. pokrzywa, które potrafią skutecznie niwelować nadmierne przetłuszczanie.
Szampony do włosów suchych i zniszczonych (regenerujące, odżywcze) - W składach szamponów regenerujących najczęściej pojawia się keratyna, która odbudowuje włosy. Znajdziemy w nich również różne aminokwasy, które podobnie jak wymieniona przed chwilą keratyna pełnią funkcję odbudowującą. Ten rodzaj szamponów najczęściej ma wpływ głównie na włosy (odżywienie, wypełnienie ubytków), a drugoplanowe jest działanie na skórę głowy (tutaj chodzi głównie o wzmocnienie cebulek). Pamiętajmy, aby nie nadużywać szamponów (i odżywek) regenerujących, zawierających aminokwasy, ponieważ możemy przeproteinować włosy i osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.
Szampony do włosów farbowanych - W tej grupie znajdziemy szampony, które nie tylko oczyszczają, ale także zapobiegają utracie koloru. Bardzo często zawierają w składzie filtry UV, przez co idealnie nadają się do stosowania latem także u osób, które nie mają włosów farbowanych. Tego typu szampony stosowałam przez dość długi okres czasu i zauważyłam, że nie są tak agresywne jak inne, szczególnie dla skóry głowy. Wśród szamponów do włosów farbowanych znajdziemy szampony podzielone na poszczególne odcienie kosmyków - dla brunetek (mogą nadawać czekoladowe nuty włosom) czy blondynek (zapobiegają żółknięciu).
Szampony do włosów tłustych u nasady i suchych na końcach - Produkty o takim przeznaczeniu coraz częściej pojawią się w drogeriach. Z doświadczenia wiem, że ich składy nie różnią się wiele od innych rodzajów szamponów, więc takie określenie jest głównie chwytem marketingowym. Trzeba wiedzieć, że nie można mieć wszystkiego na raz - żaden kosmetyk nie będzie w stanie jednocześnie np. nawilżać i wysuszać.
Szampony specjalistyczne (przeciwłupieżowe, przeciw wypadaniu włosów, nawilżające) - Takie szampony oprócz działania myjącego mają przede wszystkim leczyć włosowe przypadłości. Szampony przeciwłupieżowe, jak nazwa wskazuje, pomogą pozbyć nam się łupieżu. Warto jednak wiedzieć, że część z nich działa tylko na objawy, a nie jego przyczynę. W przeciwłupieżowych szamponach najczęściej substancją aktywną jest pirytionian cynku (działa na przyczynę). Produkty te mogą wysuszać włosy, a w przypadku włosów farbowanych - wypłukiwać kolor. Podobne składami do szamponów do włosów przeciwłupieżowych są te przeciw wypadaniu włosów, z tą różnicą, że one zwykle nie ściągają koloru i nie przesuszają. Do szamponów specjalistycznych zaliczamy również te nawilżające, emolientowe. Ta grupa szamponów pomoże nam przywrócić właściwe nawilżenie skóry i włosów, a dzięki temu zapobiegnąć innym dolegliwościom. Jedną z najpopularniejszych substancji stricte nawilżających jest mocznik. Szampony nawilżające posiadają także składniki okluzyjne, czyli oblepiające włosy (tworząc ochronny film zapobiegają utracie wody).
Szampony dla dzieci (delikatne) - Zamysłem szamponów dla dzieci było ograniczenie w nich substancji uczulających oraz detergentów. Zazwyczaj te kosmetyki zamiast SLS/SLES zawierają delikatne substancje myjące, np. cocamidopropyl betaine, czyli składnik na bazie kokosa. U osób dorosłych dobrze sprawdzają się w przypadku wrażliwego skalpu, jednak na dłuższą metę mogą za słabo oczyszczać skórę głowy. Nie radzą sobie z usuwaniem niektórych silikonów. Pamiętajmy jednak, że nie każdy szampon dla dzieci będzie miał rzeczywiście dobry skład.
Szampony ziołowe (i inne roślinne) - To taka dodatkowa kategoria, którą postanowiłam tutaj dodać. Zwykle są to kosmetyki mocno oczyszczające włosy (kojarzycie na pewno uczucie "skrzypiących" włosów) i skórę głowy. Zawarte w nich wyciągi z przeróżnych ziół mają naturalne działanie lecznicze - tonizują skórę, głowy, zwalczają łupież, ograniczają przetłuszczanie, wzmacniają włosy. Często tego typu szampony ukazują w jakim stanie faktycznie są nasze włosy i pierwsze użycia mogą do nich zniechęcić (plątanie włosów, problemy z rozczesywaniem, szorstkość). Zioła nie działają od razu tak jak np. nanokosmetyki, więc pozytywne efekty zauważamy dopiero z czasem. Szampony ziołowe mogą też wysuszać włosy. Niektóre zioła jak np. rumianek, mogą nieco rozjaśnić kosmyki. Są też takie, które lekko je przyciemniają np. kora dębowa.
O każdej z tych kategorii można by napisać o wiele więcej, ale chciałam podać Wam taką wiedzę w pigułce. Mam nadzieję, że dowiecie się czegoś ciekawego z mojego artykułu i będzie to dla Was przydatne.
na rynku jest mnóstwo szamponów do włosów, a tak na prawdę powinny być do skóry głowy.....
OdpowiedzUsuńDokładnie.
Usuńoooo tak zgadzam się.
UsuńJa zwykle kupię do włosów przetłuszczających się :) Ulubionego jeszcze nie mam.
OdpowiedzUsuńU mnie po wielu szamponach mam łupież i swędzenie skóry głowy. Ratuje mnie zazwyczaj Clear ;)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis !
OdpowiedzUsuńW moim przypadku szampony dziecięce robią mi taką masakrę na głowie,że jednak wolę te z SLSami,ale przynajmniej potrafię rozczesać włosy :D
Pozdrawiam :)
Przydatny artykuł :)
OdpowiedzUsuńświetny artykuł! ja zazwyczaj wybieram do włosów przetłuszczających np. garnier ultra doux
OdpowiedzUsuńSpadłaś mi jak z nieba z tym artykułem! Miałam w weekend troszkę poczytać i wreszcie poszukać odpowiedniego szamponu, a tu proszę - post jak na zawołanie można by rzec! Zapisuję sobie i w wolnej chwili na pewno przeczytam - myślę, że nawet jutro podczas jazdy do szkoły :)
OdpowiedzUsuńJa już sama nie wiem jakiego szamponu i innych specyfików do włosów używać. Mam włosy zniszczone, z tendencją do przetłuszczania i pojawiania się łupieżu- tragiczny przypadek ;p A do tego jeszcze siwa jestem ;p hahaha
OdpowiedzUsuńPrzy wyborze kieruję się tym, by szampon miał dobry skład - bez SLS.
OdpowiedzUsuńja to tam co rusz to kupuje inny, rzadko tam czytam co na nich pisze
OdpowiedzUsuńŚwietny post! Ja niestety nie przykładam wielkiej wagi do szamponów, sięgam po to co akurat wpadnie mi w oko na drogeryjnej półce ;)
OdpowiedzUsuńnie przywiązuje dużej uwago do szamponów. Staram się brać te tańsze, bardziej naturalne, ziołowe. Przyszło mi to z wiekiem :D i od kiedy zaczytuje się w blogu Anwen :)
OdpowiedzUsuńChyba muszę więcej poczytać o przeproteinowaniu włosów bo ja ciągle używam szamponów do włosów zniszczonych, suchych, regenerujących itp.
OdpowiedzUsuńOj, bardzo dużą wagę przykładam do wyboru szamponu, ale jeszcze większą do odżywki. Zawsze też staram się kupować szampon i odżywkę z tej samej serii. Jedna z moich ulubionych to L'oreal do włosów farbowanych. Szampon jest całkiem przyzwoity, za to odżywka... sprawia cuda na mojej głowie :)))
OdpowiedzUsuńDo szamponów, jak i w ogóle kosmetyków do włosów przykładam wielką uwagę, bo mam problem ze skalpem. Raz jest tłusty, raz wysuszony - często muszę zmieniać szampony, bo niestety jeden nie daje sobie przy dłuższym używaniu rady. Ale staram się przede wszystkim wybierać kosmetyki w miarę naturalne, dobrze oczyszczające, ale i delikatne. Także przez moją łazienkową półkę przewijają się przeróżne szampony i wciąż szukam czegoś dla siebie :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam, A