ARTYKUŁ: Peelingi - rodzaje i charakterystyka
Cześć! Przygotowałam dla Was dzisiaj artykuł dotyczący peelingów. W sklepach znajdziemy przeróżne typy peelingów i praktycznie na każdym z nich informację "do twarzy" lub "do ciała". Czym się różnią? Jaki wybrać? O tym dowiecie się z dzisiejszego posta. Zapraszam do poczytania :)
CZYM JEST I CO CZEGO SŁUŻY PEELING?
Peeling (złuszczanie naskórka, eksfoliacja) to zabieg kosmetyczny lub dermatologiczny polegający na usunięciu komórek martwego naskórka. Ma on na celu poprawieniu wyglądu i stanu skóry. Należy stosować go systematycznie, zwykle 1-2 razy w tygodniu.
RODZAJE I CHARAKTERYSTYKA PEELINGÓW
Peelingi możemy podzielić na różne kategorie, w zależności od przyjętych kryteriów. Istnieją dwa kryteria, które stosujemy najczęściej. Przedstawiam je poniżej.
Jeżeli pod uwagę weźmiemy strukturę i właściwości peelingu, możemy wyróżnić:
- peeling cukrowy - drobinki złuszczające naskórek to po prostu zwykły cukier (najczęściej gruboziarnisty), który podczas wykonywania peelingu stopniowo się rozpuszcza; możemy kupić gotowe peelingi cukrowe lub wykonać je samodzielnie w domu (cukier zmieszać z ulubionym olejkiem czy też kilkoma olejkami);
- peeling solny - w tym przypadku funkcję złuszczającą pełni sól, która może być drobnoziarnista (peeling delikatnie usuwa martwy naskórek) lub gruboziarnista (peeling jest ostry, tzw. mocny zdzierak); tak samo jak cukrowy, peeling solny możemy przygotować sobie w domowych warunkach mieszając sól z olejkiem (olejkami); uwaga: nie należy stosować peelingu solnego na uszkodzoną skórę (ranki, zadrapania), ponieważ będzie bardzo szczypał (kojarzycie powiedzenie "Sypać sól na rany"?)
- peeling enzymatyczny - działanie peelingujące należy tutaj do enzymów, które rozpuszczają martwy naskórek; enzymy mogą być pochodzenia roślinnego (np. papaina, bromelina) lub zwierzęcego (np. pepsyna, trypsyna); peeling enzymatyczny ma konsystencję kremu lub papki; dobrze sprawdza się przy cerze wrażliwej - nie trzemy nim skóry, więc nie powodujemy podrażnień
- peeling mechaniczny (drobnoziarnisty i gruboziarnisty) - martwy naskórek usuwamy poprzez masowanie skóry przez kilka minut; efekt widoczny jest od razu; peeling mechaniczny może powodować chwilowe podrażnienie skóry; peeling drobnoziarnisty zwykle stosuje się do twarzy, a gruboziarnisty do ciała
- peeling gommage - połączenie peelingu mechanicznego z enzymatycznym; nakładamy peeling i pozostawiamy na ok. 10-15 minut (działanie enzymów), a następnie masujemy nim skórę (działanie mechaniczne)
- peeling naturalny (bazą są np. zmielone pestki owoców, otręby, piasek morski, glinka kaolinowa czy kawa) - ten rodzaj peelingów można zaliczyć do mechanicznych, ale postanowiłam wyróżnić go jako osobną kategorię, żeby podkreślić naturalność drobinek peelingujących; taki peeling możemy zrobić sami w domu - mieszając wybrany składnik bazowy z olejkiem (olejkami)
- peeling chemiczny - substancją złuszczającą są tutaj różnego rodzaju kwasy (np. retinowy, salicylowy, migdałowy, AHA) i ich mieszanki (np. yellow peel - mieszanka kwasu retinowego, kojowego, azaleinowego i fitowego); działa podobnie jak peeling enzymatyczny, jednakże peeling chemiczny jest o wiele mocniejszy i radzi sobie z większymi problemami skóry (np. przebarwienia, blizny potrądzikowe)
- peeling ziołowy - polega na masowaniu skóry specjalnie dobraną mieszanką ziół, w celu jej przekrwienia i delikatnego złuszczenia; po kilku dniach dochodzi do złuszczania płatowego, które powoduje szybszą regenerację naskórka;
- peeling przy pomocy rękawicy peelingującej - tego rodzaju peelingi cieszą się coraz większą popularnością; możemy tutaj dobrać stopień złuszczania, w zależności od tego jak mocno dociśniemy rękawicę do ciała
- peeling profesjonalny (ogólnie określona grupa peelingów stosowanych w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych np. mikrodermabrazja) - wykonywany przez specjalistów, z dobranych do potrzeb skóry konkretnej osoby składników; do tej kategorii możemy zaliczyć też peelingi wykonywane za pomocą specjalnych urządzeń w gabinetach; coraz łatwiej jest kupić "na własną rękę" peelingi profesjonalne, ale jeśli nie mamy szczególnej wiedzy w tej dziedzinie, lepiej oddać się w ręce specjalisty
- peeling kawitacyjny (ultradźwięki) - zalicza się do peelingów profesjonalnych, jednakże ciekawostką jest to, iż wykonuje się z wykorzystaniem wibracji ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które powodują wzrost metabolizmu komórek, usuwają zbędne produkty przemiany materii, rozkruszają zwapnienia i aktywują różne enzymy w komórkach
Natomiast jeśli jako kryterium podziału przyjmiemy przeznaczenie peelingu do konkretnych części ciała, wyróżnimy:
- peeling do twarzy (używamy przede wszystkim peelingów drobnoziarnistych i enzymatycznych)
- peeling do ust (najczęściej stosowane są tutaj peelingi cukrowe)
- peeling do skóry głowy (dobrze sprawdza się peeling kawowy)
- peeling do ciała (w przypadku peelingów do ciała wybór produktów jest ogromny, ponieważ nadadzą się do tego właściwie wszystkie wymienione wcześniej kategorie)
- peeling do rąk/dłoni (w sklepach znajdziemy peelingi przeznaczone specjalnie do rąk, ale możemy użyć to tego zwykłego peelingu do ciała)
- peeling do stóp (tutaj podobnie jak w przypadku rąk, sprawdzą się też zwykłe peelingi do ciała)
Do każdej z części ciała możemy stosować też peelingi profesjonalne, odpowiednio dobrane i dostosowane do potrzeb naszej skóry.
W każdą z wymienionych kategorii możemy się zagłębić i opisać szczegółowo z użyciem profesjonalnego słownictwa, jednakże ja chciałabym przekazać Wam wiedzę łatwą do zapamiętania, która dla przeciętnego użytkownika peelingów jest wystarczająca.
Myślę, że post będzie przydatny dla wielu osób, ponieważ sama
miałam kiedyś problem z określeniem różnic pomiędzy poszczególnymi
grupami peelingów i kupowałam je właściwie na ślepo. Dajcie znać czy dowiedzieliście się czegoś nowego z mojego artykułu.
Ja używam enzymatycznego :D
OdpowiedzUsuńJa na całe ciało (z wyjątkiem twarzy :P) używam rękawicy kessa :). Sprawdza się wyśmienicie.
OdpowiedzUsuńuwielbiam peelingi cukrowe na dłonie, usta jak i całe ciało :))
OdpowiedzUsuńDo ciała lubie cukrowe i ewentualnie solne, a do twarzy enzymatyczne;)
OdpowiedzUsuńJa uwielbiam peelingi domowej roboty kawowe :)
OdpowiedzUsuńPeeling do skóry głowy? :O Wstyd, ale pierwsze słyszę ;p
OdpowiedzUsuńprzydatny post, najbardziej lubię te do twarzy ;)
OdpowiedzUsuńBardzo fajny post :) Ja uwielbiam mechaniczne :3
OdpowiedzUsuńświetny artykuł, ja najbardziej lubię ostre peelingi do ciała na bazie naturalnych olei
OdpowiedzUsuńJa stosuję enzymatyczne :)
OdpowiedzUsuńFajny, wyczerpujący post.
OdpowiedzUsuńJa jestem fanką peelingów enzymatycznych do twarzy i cukrowych do ciała.
Porządny artykuł :-)
OdpowiedzUsuńSerio są peelinguje się usta? Nie miałam pojęcia.. muszę to wypróbować :)
OdpowiedzUsuńNie wiedziałan co to właściewie peeling gommage, więc dzięki za rozjaśnienie sprawy :D
OdpowiedzUsuńSama używam do twarzy korundu i peelingu enzymatycznego, do ciała ostrej gąbki, bo peelingi cukrowe czy solne zazwyczaj mnie rozczarowują. Swój ulubiony peeling już miałam okazję poznać, niestety został wycofany... A były to sproszkowane algi z Bielendy.
pozdrawiam, A
Aktualnie zaopatrzyłam się w peeling cukrowy z bielendy i sprawdza się świetnie, po tygodniu moja skóra jest nadal "świeża" nie mam wrażenia wysuszenia (głównie nogi), zamierzam stosować go raz na tydzień, mam nadzieję że dzięki temu zabiegowi bardzo poprawi się moja skóra. Jeśli chodzi o twarz, stosowałam kiedyś z dermiki peeling, ale niestety z powody trądziku, peeling powodował, że bakterie rozprzestrzeniały się na coraz większą powierzchnię twarzy. Odstawiłam na dłuższy czas peelingi do twarzy, jak na razie mydełko, tonik, kremik, ale zamierzam wrócić do złuszczania naskórka ponieważ moja skóra twarzy niestety traci jędrność i młodość, a mam dopiero 20 :(
OdpowiedzUsuńjest jeszcze peeling syntetyczny, czyli te wszystkie galaretki o "zabójczych" składach :D
OdpowiedzUsuń